Back To 1931-40

Previous

Next

Biography

Home

 

 

1. Name
Victor Carmichael MARRYAT
2. Date Commissioned
1 September 1935
3. Date retired
24 April 1940 (Aircraft accident)
4. Rank
Lieutenant
5. Awarded wings
10 December 1939
6. Flying schools
R.A.F Peterborough
7. Aircraft types flown
Seaplanes
8. Squadrons
765 Sqdn. 11 December 1939 - 10 March 1940
758 Sqdn. 11 March 1940 - 21 April 1940
9. Aircraft Carriers
None
10. Senior Appointments
None
11.Decorations
None
12. General

Having qualified as a floatplane pilot, Victor Marryat was switched to fighter training on 22 April 1940. On only the second day of the course at RNAS Eastleigh, flying a Gloster Gladiator and practising fonow the leader with an Instructor he failed to pull out of a dive and crashed straight into the ground. He was killed instantly.

It was strongly felt at the time that this accident was the result of bad instruction and bad briefing, the fighter school having only just been formed. Some of the pupils had more experience than some of the Instructors.