Back To 1921-30

Previous

Next

Biography

Home

 

 

1. Name
George Harvie MORRIS
2. Date Commissioned
27 April 1916
3. Date retired
24 August 1947
4. Rank
Major RM
5. Awarded wings
6 November 1925
6. Flying schools
R.A.F Netheravon and R.A.F Leuchars
7. Aircraft types flown
Bomber/Reconnaissance
8. Squadrons
443 Flight. 6 April 1926 to 10 November 1926
9. Aircraft Carriers
Furious
10. Senior Appointments
None in F.A.A
11.Decorations
1914/1918 War medals
1939/1945 War medals
O.B.E. 2.6.44 (Naval Provost Marshal Alexandria 8 November 1941 to 19 MArch 1944)
12. General
After service in the Grand Fleet in the Great War and 8th RM Battalion (Ireland) and in the West Indies he volunteered for flying duties in 1925 and was one of the 19 RM Officers to do so at this time.

He qualified as a Bomber/Reece pilot and served in 443 Flight in Furious before returning to Corps Duties on 11 November 1926.

He retired after World War II on 24 November 1947.

13. R.A.F Rank
Flying Officer